Inzerce
Domů Novinky "Co je víc, než když si lidé hrají naše písničky...," říká ´flereťák´Zdeněk...

„Co je víc, než když si lidé hrají naše písničky…,“ říká ´flereťák´Zdeněk Hrachový

Rozhovor

S Hrachem jsme si dali sraz u vínečka Chardonnay a příjemné pití se proměnilo i v příjemné vzpomínání. Zdeněk patří k těm, kteří mluví sami. Sami si položí otázku a sami odpoví, takže Hrášek mluvil a mluvil a já popíjel víno.

Třicet roků Fleretu…, když to odečtu, tak vlastně je to rok 1983. Jaké ty začátky vlastně byly?

 „Třicetiny “ v podstatě datujeme od názvu kapely Fleret, ale už rok před tím jsme hráli jako kapela Šperhák. Na začátku se mnou hráli Petr Chrastina a Simona Králová.

Proč, prosím tě, Šperhák?

Já ti vlastně ani nevím. My jsme tenkrát s Chrasťou nosili takové dlouhé kožené kabáty, náš vzor byl samozřejmě Led Zepelin a na krk se nám hodil úplně takový malý přívěšek – šperhák. Jenže tenkrát nám to zřizovatelé kulturních akcí zakázali, protože v tom asi viděli něco protistátního, asi bychom mohli do něčeho „špárat“, tak jsme si říkali, že s nimi vykýveme a já jsem ve slovníku nahrabal Fleret – starobylá bodná, sečná zbraň a vlastně to byl ekvivalent Šperháku a líp to znělo.

Kolik se vystřídalo ve Fleretu muzikantů? Připadá mi, že tak dobrých dvacet?

No, možná ani tolik ne, ale řekl bych tak patnáct.

Která byla nejdelší sestava?

S Chrasťou, Kačesem a Jurasem určitě dlouho, ale to jsme se tenkrát hudbou ještě neživili. Ale profesionálně já, samozřejmě Staňa Bartošík, Vladan Heča – Číňan, Heglas na bicí a na basu Mira Mokráš – Dědek. To byly ty první desky jako Zaafůkané, Z hůry dané…

A když jsme u těch čísel…,kolik desek?

Tak to naštěstí vím přesně. Máme třináct dlouhohrajících, první tedy v edici na vinylech od druhé desky už i na CD. Plus nějaké „ épéčka“.

Eviduješ si vůbec koncerty? Máš nějaké číslo, kolik jste jich udělali?

Nemám. Nevím, ale minimálně každý rok uděláme 100-150 koncertů…, ale pod stovku nejdeme.

A pojďme k hudbě. Hrajete určitě nejenom na velkých festivalech, ale i po klubech. Napadá mě, hráli jste“unplugged“? ( Vysv.: bez použití elektr. nástrojů)
Jednou jsme udělali novinku, a co si budeme povídat, přišlo období, že se s muzikou těžko živilo, tak jsme udělali takovou akustickou sestavu, kde můžeme i do hospody pro padesát lidí. To nás strašně baví, protože když jsme v sestavě akustická kytara, housle a bubeník  na cajon nebo jiná štěrchátka, tak my jsme si výborně doladili hlasy, protože se dobře slyšíme, což je při bigbítu problém. Je to dobrý motor do budoucna a myslím si, že tak jednou i skončíme. Vloni jsme třeba hráli na štaci pro malé pivovárky a to je fantastické.

Co nová mladá generace posluchačů? Máte určitě generaci, která s vámi vyrůstala, ale je třeba myslet i na tu novou. Oslovujete vaší hudbou, která má samozřejmě stále ten folklorní nádech, i dvacátníky?   

Jsem překvapený, že to funguje. Mladí lidé chodí, ale v mnohém na nás někdy přišli s rodiči, mají nás naposlouchané doma a tak nás objevují. Nám se kupodivu to spektrum od nejmladších po ty nejstarší podařilo rozšířit díky koncertování s Jarmilou. Ale samozřejmě je to i tím, že jsme vzali mladé kluky, basák Maroš, ten nemá ani ke třiceti a druhý má Kristovy roky. Oni se zasčůří a jsou to ty lákadla na mladé baby. Co my, už staří dědci, nalákáme.

                                                                                                                    

Hold, už jste legendy.

Je to pravda. Právě jsem to řešil se zlínským pořadatelem a on říkal, že se lístky líp prodávají. Třicet roků činnosti je znát i ti noví  posluchači si řeknou, proč ti „staří“ na ně chodí a jdou se podívat.

Jaký je tvůj názor na ´rychlokvašky´ ? Na zábavné pořady typu Superstar chrlící desítky mladých zpěváků. Mají  takovou ´PR´, že se vám o ní na začátku ani nezdálo, a po týdnech po nich zdechl pes?

Je pravda, že se potkáváme se spoustou těchto zpěváků. Je to vidět, že jsou uděláni moc narychlo, hodně namistrovaní a Jarmila vždycky říká: „Tak ty půjdeš, ty zpívat nebudeš!“  Jejich problém je, že nemají své písničky. Mám takovou dobrou historku, když začínala ještě Leona Machálková a my jsme se v druhé šatně ladili před koncertem slivovičkou a z její šatny se začaly ozývat různé tóny a árie a Jarmila po chvilce říká: „Hrachu, co ta cérka dělá?“ Říkám: „Jarmilko, ona se rozezpívá, aby měla hlas!“ „Víš to je Hrachu tak, říká „buď to tam je, nebo to tam není. Já otevřu hubu a zpívu!“

Pojďme tedy na chvilku k Jarmile Šulákové. Tenkrát  to byl asi odvážný nápad. I když geniální zpěvačka folkloru a vy jste už měli období, že jste začali přitvrzovat…

Musím říct, že to byl jeden z mých nejgeniálnějších nápadů.  Myslím si, že daleko větší riziko nesla Jarmila. Ona již měla post královny lidové písně a byla to právě ona, kdo se nebál a šel do toho s námi. Janek Rokyta jednou řekl, že děláme vlastně geniální věc, kdy prostřednictvím naší hudby přitahujeme mladou generaci zpět k folklóru.

Jak to paní Šuláková zvládala, to denní přejíždění, koncertování? I když celý život koncertovala, toto bylo jiné.

Mně teprve nedávno došlo, že když začala s námi zpívat, tak už byla tři čtyři roky v důchodu, což je neuvěřitelné. A ono to začalo skřípat tak dva tři roky zpátky, kdy jsme hráli na Trnkobraní, a ona mi říká: „Tož Hrachu, já už nemožu!“ Tak jsme se dohodli, že občas s námi zahostuje, ale ty začátky byly perfektní. Ona nic nepotřebovala. V kabeli s sebou vždy jídlo na dva dni, pití, dobrou náladu, k tomu petku se slivovicí  či vodkou a jak jí nebylo dobře, vytáhla vodku, napila se a už byla „duša v péří“ a jelo se dál.

Neslušná otázka na dámu, ale musím se zeptat. Kolik je paní Jarmile?

Má krásné polokulatiny, takže pětaosmdesát, a řekněme si, že do třiaosmdesáti s námi zpívala na každém koncertě. Já jsem známý, že sedím při zpěvu a v Zádveřicích na koncertě jí říkám, jestli si nechce taky sednout. Ona se na mne osopila: „ Co už su taková stará jak ty dědku, abych seděla?“

Hrachu, co nějaká velká vystoupení?

Tak vzpomínáme na koncert s Jethro Tull, kde jsme byli předskokani. Vloni Johnu Mayallovi, světovému bluesmanovi.

Máš nějaký koncert, na který rád vzpomínáš, nějakou pecku?

Ono jich bylo moc, ale strašně rád vzpomínám na koncerty s Vlastou Redlem. Ten člověk je dokonalý muzikant hrající na vše, ale taky naprosté nevyzpytatelné UFO.

Co když jednou odejde hlas?

To se stává, ale nic mimořádného. Jednou jsem měl problémy s hlasivkama a to jsem si říkal, že končím. Ale stane se mi tak jednou za pět let, že něco na začátku zkazím, spletu něco v textu a pak se na to soustředím, že to pak kazím celý koncert. Už se těším, až bude konec a je to taková krize, že jako bych byl na podiu sám a nahý. To jsem pak šťastný, že je koncert u konce.

Jednu dobu s Fleretem hostoval i Jindra Kejak, který složil oblíbenou píseň Vizovice. Víš, že jí napsal tady ve Vizovicích po jedné oslavě narozenin do mého zpěvníku? Mám vlastně její originál a původní verzi.

Tak to je skvělé…, to tam napiš.

A poslední věc. Co budoucnost? Chystáte desku..

Název ještě nemáme, ale nějaké tři čtyři písně už jsou hotové. Vyhrabali jsme mimo jiné starou píseň Hlava 22 a už ji zkoušíme a má úspěch. Ale ještě uděláme letos pro fanoušky ucelený fleretovský zpěvník.

Takže Hrachu, díky za rozhovor a to víno je na mě. A co popřát Fleretu? Po vzoru královny folkloru Jarmily Šulákové vám přeju, aby i vám po osmdesátce chutnala nejen slivovice, ale hlavně: „ Gdyž sa otevře huba, ať to zpíve!

                                     Richard Jaroněk                     

HLavní partneři

Moje Smečka – Chovatelské a zahrádkářské potřeby

najdete nás v prodejně ve Vizovicích a také na Facebooku na adrese:www.facebook.com/mojesmeckavizovice/máme dlouholeté zkušenosti s chovem a výcvikem psů, naši pracovníci jsou školeni v...

NEREZ – LUDĚK POLČÁK

Firma byla v r. 1990 založena jejím současným majitelem p. Luďkem Polčákem. Od tohoto roku poskytovala firma pod...

TNS SERVIS – kariéra

CO BUDEŠ DĚLAT Montáže dílů pro elektronický a automobilový průmysl je práce vhodná pro každého, kdo je manuálně...

Klempířství Jakuba

Pokud hledáte firmu na stavbu nebo rekonstrukci střechy ve zlínském kraji, nebo hledáte někoho na výrobu klempířských prvků, obraťte se na nás.  Od...

Voňavý špajz Vizovice – farmářské a bio výrobky, zdravá výživa

Náš Špajz je velký, má spoustu polic a lednic a v nich najdete od každého něco. od koziček máme...
X