Inzerce
DomůNovinkyFašanky ukončily masopust. Veselé průvody masek prošly obcemi regionu

Fašanky ukončily masopust. Veselé průvody masek prošly obcemi regionu

Fotoreportáž

Popeleční středa letos vyšla na úterý 1. března a tím bylo předurčeno i datum letošních končin a fašanků v regionu na poslední únorovou sobotu. A že stál závěr letošního masopustu za to, vždyť loni se průvody buď vůbec nekonaly, nebo jen ve velmi omezeném formátu.

„Fašank Is Not Dead“ platí na Všemině

Tradičním startem „Na točně“ začal průvod ve Všemině. Všemiňané pod obvyklým mottem „Fašank Is Not Dead“ drží tradici pevně v rukou a také letos si dali na maskách skutečně záležet. Za zmínku stojí také malá epizoda s policejní hlídkou. Skvělí policisté ukázali přátelskou tvář a ochotně se nechali „zkontrolovat“ fašankovou hlídkou.

V Neubuzi vytáhli svou „Kačenku“

Taktéž hasiči z Neubuzi si průvod nikdy nenechají ujít. S legendární „Kačenkou“, tedy Tatrou 805 z poloviny minulého století (!) projde průvod rok co rok i nezapadlejší uličky malebné obce. K folklorním značkám obce patří třeba i Gajdoš Petr Sovják, který ani včera nemohl nechat své gajdy doma. Také obvyklá večerní dohra v podobě pochovávání basy nechyběla.

Já jsem Ukrajina, řekla žlutomodrá dívka z trnavského fašanku

Projít s průvodem Trnavu dá také fušku. Ovšem elán a energie zdejším hasičům nikdy nechyběla. I letos měli jedno ze stanovišť na dvoře v dosahu trnavského rozcestí. Historický koňský povoz, harmonika, saxofon a bezpočet masek. Krávy, slepice, indián, ale třeba i hokejista nadělali po Trnavě ten správný karnevalový rej. Za zmínku rozhodně ještě stojí jeden převlek. „Já jsem Ukrajina,“ odpověděla žlutomodrá příslušnice něžného pohlaví na otázku „a za co dneska jdete“? Srdnatý a čistý projev mládí, které v ruchu zaslouženého masopustního veselí nenechalo bolest a sounáležitost za dveřmi domu.

Hrobický policajt má zase červenější nos

U krásné Kaple Panny Marie v Hrobicích jsme zastihli další průvod. Nechyběla kapela a skvělá nálada, taktéž zde tradiční policajt, po dvou letech opět s něco červenějším nosem.

V Kašavě šel průvod i se starostou

Nebyla by to Obec roku, kdyby se v ní neslavily končiny. Jeden ze dvou průvodů v Kašavě se právě nachází v části u základní školy. Starosta Petr Černoch osobně s družinou muzikantů dělají radost vesnici. A na závěr políbil medvěd jeptišku…

HLavní partneři

X