Inzerce
DomůInzerceVyplatí se investovat do nemovitostí?

Vyplatí se investovat do nemovitostí?

Přemýšlíte nad tím, jak zhodnotit Vaše tvrdě vydělané peníze ? Nabízí se možnost peníze uložit na spořící účty, do akcií, podílových fondů, dluhopisů, různých kryptoměn, cenných kovů, nebo do nemovitostí. 

Investiční trojúhelník

Každý člověk by se měl zamyslet nad tím, jaké má od investování očekávání. Ke každé investici se vztahuje takzvaný investiční trojúhelník. Kde patří: riziko, výnosnost a likvidita (rychlost přeměny investice v peněžní prostředky).

Mě osobně, a to také díky tomu, že jsem realitní makléř a dobře se orientuji na trhu s nemovitostmi vychází nejlépe investice právě do nemovitostí.

Např. investice do akcií může vydělat spoustu peněz, ovšem často s velkým rizikem.

Investice do nemovitostí vydělává dvakrát

Při investici do nemovitostí se mi libí, že dům, nebo byt oproti akciím a dalším výše zmíněným investičním prostředkům vydělává dvakrát. Hodnota domu, nebo bytu roste v čase. Navíc generuje příjem z nájmu.

Pokud si chcete koupit např.  zlato, nebo podílové fondy za 1 000 000 Kč s tím, že příjdete do banky, že máte investici za 1 mil, vlastní zdroje máte jenom 100 000 – 200 000 Kč a potřebujete si půjčit zbývajících 900 000 Kč s úrokem pod 2 % určitě neuspějete.  V případě investice do nemovitostí k následnému pronájmu to možné je. 

Jaká je vhodná nemovitost k investici?

Spousta z Vás, kteří se pro investování do nemovitostí rozhodli, řeší další otázku. Jakou nemovitost a v jaké lokalitě koupit ?

Upřednostňujete růst hodnoty nemovitostí v čase, nebo rychlost návratnosti kupní ceny z pronájmů ? 

Důležitá je lokalita a dispozice 

V rámci Zlínského kraje je dle mého názoru největší potenciál  v růstu hodnoty nemovitostí v Uherském Hradišti a Zlíně. Celorepublikově v Praze, nebo Brně. Zde ovšem ve většině případů není dle mého názoru úplně ideální návratnost investice s pohledu cash – flow. Ve velkých městech je dle mého názoru největší nárůst cen nemovitostí, ale příjem peněž z pronájmu často ve velkých městech ani splátku hypotéky se splatností na 30 let.  

Jako ideální pro investici bych doporučil byty s dispozicí 1+kk až 2+1, v menším bytě jsou menší náklady na bydlení, nižší pořizovací cena, ale nájemné od velkých bytů se dle mého názoru zase tolik neliší.

Jak dlouho vydrží nájemník v pronajatém bytě ?

U malých startovacích bytů se nájemníci zpravidla střídají častěji, než u velkých, kde je fluktuace nájemníků menší. Výpovědní lhůta je dle zákona 3 měsíce, dle domluvy může být i kratší. V praxi to funguje tak, že když nájemníci 4-6 týdnu dopředu oznámí jejich úmysl nájem ukončit. Začneme hledat nájemníky nová a proces nastavíme tak, aby stávající nájemnici byt opustili nejpozději poslední den v měsíci a následující den se stěhují už nový obyvatelé bytu či domu. Díky tomu lze v současné době dosáhnout 100 % obsazenosti, a to i při střídání nájemníků.

Mé osobní doporučení

Mě osobně se více libí nemovitosti v menších městech, čí obcích, kde jsou nižší ceny, nájemné tu však zase oproti větším městem o mnoho menší není, a proto zde vychází lepší návratnost. S každou další zakoupenou nemovitostí na hypoteční úvěr sice investorovi vzrostou měsíční náklady o splátku hypotéky, ale zároveň narostou příjmy, proto je možnév případě správné nastavení investiční strategie kupovat další nemovitosti, a to dokonce i bez vlastních finančních zdrojů.

Pronájem rodinného domu

Chcete mít stabilní příjem bez větších starostí, nebo vyšší příjem oproti bytům ? Můžete pronajímat rodinný dům, ideálně s více bytovými jednotkami, budete oproti klasickému bytu vyšší návratnost investice. S tím jsou však spojené i větší starosti.

Nechcete se zatěžovat tím, že se Vám v projatém domě pokazil kotel, zatéká přes střechu? Riziko eliminujete tím, že dům po koupi zrekonstruujete.

V případě, že si koupíte k investici byt.Většinu problému okolo vyřeší správce domu, nebo správcovská firma a uhradí se z fondu oprav. Na majitele bytu už zůstává samotný byt.

Hledáte nemovitost k investici?

Kontaktujte mě a já Vám ji pomůžu najít. Společně vyřešíte také financování. V případě, že máte stabilní pracovní příjem a splňujete další podmínky, můžete začít investovat do nemovitostí bez nutnosti vložení vlastních finančních prostředků.

Tomáš Surovec

Realitní makléř pro Zlínský kraj

Tel. 731 765 724

Email: surovec@realpremium.cz

www.tomassurovec.cz

HLavní partneři

X