Inzerce
DomůNovinkyV neděli se konal druhý ročník Velikonočního duatlonu ve Vizovicích

V neděli se konal druhý ročník Velikonočního duatlonu ve Vizovicích

V neděli 14. dubna uspořádal Atletický kroužek při DDM 2. ročník Velikonočního duatlonu ve Vizovicích. Pořadatelé s obavou jsme sledovali vývoj počasí, ale to nakonec ukázalo svou přívětivou tvář a pomohlo ke zdárnému průběhu závodu.

Jako místo konání opět zvolili trať nedokončené Baťovy železnice, která je svým profilem nenáročná, takže ji zvládly všechny děti, ale v závodním tempu dokázala prověřit zdatnost všech závodníků.

Více ve vyjádření Jiřího Vlčka, vedoucího Kroužku atletiky

Blízký Dům dětí a mládeže Zvonek nám vytvořil zázemí a vše ostatní se již dělo přímo v místě závodu.

Trať byla po nočním dešti vlhká a místy se objevila i kaluž. Vítr však trať postupně vysušoval a když se v průběhu závodu přidalo i sluníčko a teplota se vyšplhala až na 15 stupňů, tak jsme měli pro závod výborné podmínky.

Na startu se sešlo 33 dětí, čímž jsme překonali loňský premiérový ročník. Děti jsme při prezentaci rozdělili do šesti kategorií podle věku a věkovým kategoriím byly přizpůsobeny i tratě a tedy i náročnost závodu. Vyhlašovány potom byly zvlášť holky a zvlášť kluci.

Vše bylo nachystáno a s úderem druhé odpolední hodiny byli odstartováni ti nejmladší. Čekalo je 40 metrů běhu, 120 metrů na kole či odrážedle a na závěr dalších 40 metrů běhu. Na start se postavilo 5 závodníků a svůj závod si náležitě užili. Hned od startu všem utekla Alžbětka Vlčková, která poté prosvištěla svou trať na odrážedle a v závěrečném běhu nepolevila a svůj závod s přehledem vyhrála. Na druhém místě doběhl Přemeček Žaludek, který exceloval především na kole a třetí do cíle doběhl Patriček Svorad.

Následovaly starší děti do 6 let. Těm už se trať o kousek protáhla a děti absolvovaly 75 metrů běhu, 300 metrů na kole a opět 75 metrů běhu. Zde se nám sešli 3 závodníci, ale závod to byl velmi zajímavý. Od startu se do čela závodu dostala Laura Zichová, jíž byl hned v patách Jakub Skoupý. Ani cyklistická část příliš nenapověděla, kdo bude v cíli první. Laura si udržovala drobný náskok, aby však o něj následně přišla po prvních metrech od sesednutí z kola, kdy z přemíry snahy skončila na zemi. V závodě tedy nakonec zvítězil Jakub Skoupý před Laurou Zichovou a třetím Šimonem Návratem.

Poté následovalo vyhlášení nejmladších závodníků na stupních vítězů, kdy si každý z účastníků odnesl čokoládovou medaili a zaslouženou odměnu v podobě drobných dárků. Po vyhlášení se již všichni přesunuli na start starších kategorií, který byl situován o 250 metrů dále na cyklostezce.

Nejpočetněji byla zastoupena kategorie do 8 let. Na tyto závodníky čekaly již poměrně dlouhé vzdálenosti v podobě 200 metrů běhu, 800 metrů na kole a na závěr dalších 200 metrů běhu. Při pohledu na startovní čáru, kde již bylo nachystáno 10 závodníků, bylo zřejmé, že se zde sešla náramná konkurence. Úvodní běh příliš startovní pole nerozdělil a v čelní skupince bylo zhruba 6 dětí. Ani cyklistická část příliš nerozdělila čelo závodu a do depa dojížděla společně pětičlenná skupinka. Rozhodnout tedy musel až závěrečný běh a drama to bylo až do úplného konce. Ve finiši nakonec zvítězil Martin Krhovský před Janem Pešlem a Dianou Katrňákovou. Rozdíl mezi vítězem a čtvrtou Terezou Žaludkovou byly pouhé tři vteřiny.

Nejdelší trať byla připravena pro starší děti. První se do boje s nástrahami 350 metrů běhu, 2,5 kilometru na kole a 300 metrů běhu pustily děti do 10 let. Zde se na start postavilo 7 závodníků. Po běžecké části se na čele závodu usadila dvojice Tomáš Vlček a Barbora Žaludková. Ti svůj náskok na cyklistické části ještě navýšili. Rozhodovalo se tedy na běhu, kde měl nakonec více sil Tomáš Vlček, který zvítězil časem 9:50 před Barborou Žaludkovou. Zajímavý průběh měl boj o třetí místo. Po cyklistické části to vypadalo, že si pro bronz poběží Katka Halová, ale proti byl Jakub Linhart, který předvedl výborný běžecký výkon a v posledních metrech dokázal již značně vyčerpanou Katku předběhnout a posunout se na třetí místo.

Na závěr se do závodu pustily nejstarší děti. Společně startovaly děti do 12 let i nad 12 let a na startu jich bylo 8. Zde začali nejrychleji Antonín Kristek s Danielem Ordeltem, ale druhá část běhu a zejména cyklistická část pořadí značně promíchalo. Do vedení se dostal Vít Hýžďal, který si už vedení v běžecké části s přehledem pohlídal a zvítězil nejrychlejším časem dne 9:16. Rovněž cyklistika pomohla na druhé místo Jakubovi Halovi. Třetí do cíle doběhl Jaromír Hala.

Po skončení všech závodu jsme se mohli pustit do vyhlašování. Každý účastník dostal čokoládovou medaili a drobnou odměnu a nejlepší tři v kategorii si mohli vychutnat potlesk diváků a blesky fotografů na stupních vítězů.

Velikonoční duatlon je za námi a ohlasy malých i velkých závodníků, rodičů i diváků svědčily o tom, že se jednalo o vydařenou akci.

Velké díky patří rovněž dobrovolníkům jmenovitě především paní Halové, Mojžíšové, Vlčkové, DDM Zvonek (Y. Mikesková a L. Holíková) a dalším, kteří se podíleli na přípravě a organizaci celého závodu. Poděkování patří také dárcům odměn pro děti (Z. Brázdil, Tlumačov (tatary), V.Gajdůšková, Želechovice (plyšové hračky), Vlčkovi, Vizovice (drobné dárky)) a také dobrovolným příspěvkům, které nám umožní uspořádat další akci v podobném duchu.