V Kašavě oslavili 70 let školy. Druhý den pak přidali titul Vesnice roku

Čtvrtek, 09 Červen 2016 05:21 | Zdroj: Horní Podřevnicko.cz, Foto - PJ | Značky Držková, Kašava, Vlčková Bookmark and Share

Fotoreportáž

V Kašavě oslavili 70 let školy. Druhý den pak přidali titul Vesnice roku
Zástupy obyvatel Kašavy, pedagogové současní i minulí, stovky žáků, kteří školu absolvovali, nebo ji zrovna navštěvují. Ti všichni se v horké první červnové dopoledne sešli v rozsáhlém školním areálu, aby spolu oslavili sedm desítek úspěšného fungování instituce, která více než jiné zaujme nejen rodinným prostředím vesnické školy, ale i samotným zasazením uprostřed travnatých porostů, lesů a luk.

A aby přírody kolem školy nebylo málo, otevřeli kašavští v den 70. výročí ještě Dětské hřiště mateřské školy v „přírodním stylu“.  Pásku přirozeného a přitom atraktivního i bezpečného areálu pro nejmenší slavnostně přestřihli ředitel školy Zdeněk Vlk, starosta Kašavy pan Jarcovják i architekt projektu pan Divila z Březové.  Když pak dva posledně jmenovaní zasadili ještě památnou jeřabinu, mohl se početný dav přesunout k hřišti pod školou.

Tam na všechny přítomné čekaly atrakce dětského dne, bohaté občerstvení, ale především velké pódium, připravené pro kulturní program dětí a učitelů ZŠ a MŠ. Moderátor Ondřej Carda na něj se svým „časostrojem“ během odpoledne postupně zval vystupující, kteří divákům nápaditými scénkami i kostýmy připomněli celých sedmdesát let historie školy. Od těch čtyřicátých minulého století až po současnost. Na scéně se tak například objevila i rákoska, či inkoust v kalamáři, došlo i na originální spartakiádní cvičení. Celý program byl doplněn vystoupením dětských hudebních souborů při Základní umělecké škole Morava, které mají tradičně bohaté zastoupení  kašavských dětí. Totéž platí i o dalších vystupujících, mažoretkách ze Sdružení dechového orchestru mladých ze Zlína. I ty sklidily v nedělní Kašavě zasloužený aplaus.

V průběhu odpoledne také v útrobách slavnostně vyzdobené školy probíhala výstava „Škola včera a dnes“. Neuvěřitelně precizně sestavené koláže z „třídních fotografií“ na ní přímo vybízely k brouzdání se vlastní minulostí.  Ve vestibulu se pak promítala videa ze školních akcí a prezentace školních projektů.

Obec Kašava se pak v pondělí 6. června, den po výročních oslavách školy, stala po právu Vesnicí roku ve Zlínském kraji! Blahopřejeme!